SMPC60AN-M3/I
Mfr.Part #
SMPC60AN-M3/I
Package / Case
TO-277, 3-PowerDFN
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC TO277A
Package / Case :
TO-277, 3-PowerDFN
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
96.8V
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
66.7V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
15.5A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Supplier Device Package :
TO-277A (SMPC)
Type :
Zener
Power Line Protection :
No
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
TransZorb®
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
60V