SMPC11A-M3/87A
Mfr.Part #
SMPC11A-M3/87A
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-277, 3-PowerDFN
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC TO277A
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Number of Terminations :
3
Max Power Dissipation :
1.5kW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Form :
Flat
Base Part Number :
SMPC
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Peak Pulse Power :
1.5kW
Number of Pins :
3
Published :
JEDEC-95 Code :
TO-277A
Direction :
Unidirectional
Clamping Voltage :
18.2V
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
18.2V
Power Line Protection :
No
Reverse Standoff Voltage :
11V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Pin Count :
Breakdown Voltage :
12.2V
Number of Elements :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Peak Pulse Current :
82.4A
Series :
TransZorb®, eSMP®
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Element Configuration :
Single
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Package / Case :
TO-277, 3-PowerDFN
Mounting Type :
Surface Mount
Test Current :
1mA