SMPC16A-M3/86A
Mfr.Part #
SMPC16A-M3/86A
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC TO277A
Test Current :
1mA
Power Line Protection :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Direction :
Unidirectional
Max Surge Current :
57.7A
Package / Case :
TO-277, 3-PowerDFN
Terminal Form :
Flat
JESD-609 Code :
e3
30
Diode Element Material :
SILICON
Clamping Voltage :
26V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
26V
ECCN Code :
EAR99
Peak Pulse Current :
57.7A
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Breakdown Voltage :
17.8V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Termination :
SMD/SMT
Reverse Standoff Voltage :
16V
Published :
Peak Pulse Power :
1.5kW
Max Power Dissipation :
1.5kW