SMPC13A-M3/86A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMPC13A-M3/86A
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC TO277A
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Element Configuration :
Single
Reverse Standoff Voltage :
13V
Series :
TransZorb®, eSMP®
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Pin Count :
3
Factory Lead Time :
10 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Dual
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Power Line Protection :
No
Direction :
Unidirectional
Package / Case :
TO-277, 3-PowerDFN
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Number of Elements :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Number of Pins :
3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
21.5V
Max Power Dissipation :
1.5kW
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
Peak Pulse Current :
69.8A
JEDEC-95 Code :
TO-277A
Terminal Form :
Flat
Diode Element Material :
SILICON
Peak Pulse Power :
1.5kW
Type :
Zener
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Base Part Number :
SMPC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Breakdown Voltage :
14.4V
Unidirectional Channels :
1
Test Current :
1mA
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Clamping Voltage :
21.5V