SMPC17A-M3/86A
Mfr.Part #
SMPC17A-M3/86A
Package / Case
TO-277, 3-PowerDFN
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC TO277A
Product Category :
Max Surge Current :
54.3A
Type :
Zener
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Factory Lead Time :
10 Weeks
Test Current :
1mA
Base Part Number :
SMPC
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Pins :
3
ECCN Code :
EAR99
Pin Count :
3
Breakdown Voltage :
18.9V
Peak Pulse Power :
1.5kW
Package / Case :
TO-277, 3-PowerDFN
Termination :
SMD/SMT
Published :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
27.6V
Operating Supply Voltage :
17V
Unidirectional Channels :
1
Number of Elements :
1
Terminal Form :
Flat
Clamping Voltage :
27.6V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Reverse Standoff Voltage :
17V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JEDEC-95 Code :
TO-277A
Element Configuration :
Single
Peak Pulse Current :
54.3A
Diode Element Material :
SILICON
Mounting Type :
Surface Mount
Direction :
Unidirectional
Max Power Dissipation :
1.5kW