SMPC6.5A-M3/86A
Mfr.Part #
SMPC6.5A-M3/86A
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-277, 3-PowerDFN
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC TO277A
Manufacturer :
Vishay
Surface Mount
Type :
Zener
Reverse Standoff Voltage :
6.5V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Mount :
Surface Mount
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
11.2V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Pin Count :
3
Number of Pins :
3
Peak Pulse Current :
133.9A
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Clamping Voltage :
11.2V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
TransZorb®, eSMP®
Terminal Position :
Dual
Direction :
Unidirectional
Peak Pulse Power :
1.5kW
Max Surge Current :
133.9A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Unidirectional Channels :
1
Number of Elements :
1
Operating Supply Voltage :
6.5V
Package / Case :
TO-277, 3-PowerDFN
Terminal Form :
Flat
ECCN Code :
EAR99
Element Configuration :
Single
Base Part Number :
SMPC
Max Power Dissipation :
1.5kW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Diode Element Material :
SILICON
Number of Terminations :
Max Reverse Leakage Current :
500μA
Power Line Protection :
No
Breakdown Voltage :
7.22V