SMPC40AN-M3/I
Mfr.Part #
SMPC40AN-M3/I
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC TO277A
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
40V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
TransZorb®
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
23.3A
Voltage - Breakdown (Min) :
44.4V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Type :
Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
64.5V