SMPC36A-M3/86A
Mfr.Part #
SMPC36A-M3/86A
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-277, 3-PowerDFN
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC TO277A
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Reverse Standoff Voltage :
36V
Direction :
Unidirectional
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Series :
TransZorb®, eSMP®
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Test Current :
1mA
Peak Pulse Power :
1.5kW
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Max Power Dissipation :
1.5kW
Unidirectional Channels :
1
Number of Terminations :
3
Pin Count :
3
Element Configuration :
Single
Number of Elements :
1
Pbfree Code :
yes
Clamping Voltage :
58.1V
Leakage Current :
1μA
Diode Element Material :
SILICON
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reverse Breakdown Voltage :
40V