SMPC28A-M3/86A
Mfr.Part #
SMPC28A-M3/86A
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC TO277A
Stock
905
In Stock :
905
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Type :
Zener
Test Current :
1mA
Number of Terminations :
3
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Pulse Current :
33A
Leakage Current :
1μA
Reverse Standoff Voltage :
28V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Diode Element Material :
SILICON
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
45.4V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2013
Number of Elements :
1
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Direction :
Unidirectional
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Breakdown Voltage :
31.1V
Terminal Form :
Flat
Reverse Breakdown Voltage :
31.1V
Max Power Dissipation :
1.5kW
Series :
TransZorb®, eSMP®
Clamping Voltage :
45.4V