SMPC22A-M3/86A
Mfr.Part #
SMPC22A-M3/86A
Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC TO277A
Product Category :
Element Configuration :
Single
Base Part Number :
SMPC
Peak Pulse Power :
1.5kW
Terminal Form :
Flat
Max Power Dissipation :
1.5kW
JEDEC-95 Code :
TO-277A
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
35.5V
Pin Count :
3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Test Current :
1mA
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Terminal Position :
Dual
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Peak Pulse Current :
42.3A
Diode Element Material :
SILICON
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
TransZorb®, eSMP®
Reverse Standoff Voltage :
22V
Clamping Voltage :
35.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Terminations :
Power Line Protection :
No
Direction :
Unidirectional
Breakdown Voltage :
24.4V