SMPC20A-M3/87A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMPC20A-M3/87A
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC TO277A
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
JEDEC-95 Code :
TO-277A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
TO-277, 3-PowerDFN
Pbfree Code :
yes
Type :
Zener
Applications :
GENERAL PURPOSE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Pins :
3
Number of Elements :
1
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Test Current :
1mA
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
32.4V
Peak Pulse Power :
1.5kW
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Reverse Standoff Voltage :
20V
Breakdown Voltage :
22.2V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Element Configuration :
Single
Terminal Form :
Flat
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Peak Pulse Current :
46.3A
Terminal Position :
Dual
Direction :
Unidirectional
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Base Part Number :
SMPC
Diode Element Material :
SILICON
Number of Terminations :
3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Series :
TransZorb®, eSMP®
Pin Count :
Power Line Protection :
No
ECCN Code :
EAR99
Unidirectional Channels :
1
Max Power Dissipation :
1.5kW
Factory Lead Time :
10 Weeks
Clamping Voltage :
32.4V