SMPC18A-M3/87A
Mfr.Part #
SMPC18A-M3/87A
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-277, 3-PowerDFN
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC TO277A
Manufacturer :
Vishay
Tape and Reel (TR)
Number of Elements :
1
Type :
Zener
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reverse Standoff Voltage :
18V
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
SMPC
Clamping Voltage :
29.2V
Max Power Dissipation :
1.5kW
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pin Count :
3
Package / Case :
TO-277, 3-PowerDFN
Terminal Form :
Flat
Diode Element Material :
SILICON
Peak Pulse Current :
51.4A
Power Line Protection :
No
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Peak Pulse Power :
1.5kW
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Published :
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Breakdown Voltage :
20V
Number of Terminations :
3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Pins :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
29.2V
Test Current :
1mA