SMPC18A-M3/86A
Mfr.Part #
SMPC18A-M3/86A
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC TO277A
Max Power Dissipation :
1.5kW
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Diode Element Material :
SILICON
Breakdown Voltage :
20V
Direction :
Unidirectional
Series :
TransZorb®, eSMP®
Element Configuration :
Single
Reverse Standoff Voltage :
18V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Peak Pulse Current :
51.4A
Package / Case :
TO-277, 3-PowerDFN
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
29.2V
Clamping Voltage :
29.2V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Pulse Power :
1.5kW
Number of Pins :
3
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
3
Pin Count :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Test Current :
1mA