SMM02070C1503FBP00
Mfr.Part #
SMM02070C1503FBP00
Description
RES SMD 150K OHM 1% 1W MELF
Resistance :
150kOhm
Construction :
Cylindrical
Max Power Dissipation :
1W
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Working Voltage :
350V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Series :
SMM0207
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.087Diax0.228L 2.20mmx5.80mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
MELF, 0207
Surface Mount :
yes
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
1W
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Diameter :
2.2mm
Military Standard :
Not
Vishay SMM02070C1503FBP00
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, SMM0207 Series, Thin Film, 150kOhm, ±1%, -55°C~155°C