SMM02040E4999BB300
Mfr.Part #
SMM02040E4999BB300
Description
RES 49.9 OHM 0.1% 1/4W MELF 0204
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Published :
SMM0204
Length :
3.6mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Resistance :
49.9Ohms
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
REACH SVHC :
Unknown
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated :
200V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Military Standard :
Not
Lead Free
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.4mm
Voltage - Rated DC :
200V
Supplier Device Package :
Mini MELF
Diameter :
1.4mm
Package / Case :
MELF, 0204
Vishay SMM02040E4999BB300
SMM0204 Series, Thin Film, 49.9Ohms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~125°C