SMM02040C8259FB300
Mfr.Part #
SMM02040C8259FB300
Description
RES 82.5 OHM 1% 1/4W MELF 0204
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
200V
Published :
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
MELF, 0204
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
1.4mm
Packing Method :
TR, BLISTER, 13 INCH
Lead Free :
Lead Free
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Series :
SMM0204
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Construction :
Cylindrical
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
82.5Ohm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±1%
Military Standard :
Not
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C