SMM02040C6201FB300
Mfr.Part #
SMM02040C6201FB300
Description
RES 6.2K OHM 1% 1/4W MELF 0204
Chip Resistor - Surface Mount
Military Standard :
Not
Min Operating Temperature :
-55°C
2
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Weight :
21.99923mg
Lead Free :
Lead Free
Published :
Ratings :
AEC-Q200
Diameter :
1.4mm
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Contact Plating :
Tin
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
1.4mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Thin Film
Voltage - Rated :
200V
Radiation Hardening :
No
Length :
3.6mm
Resistance :
6.2kOhms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Vishay SMM02040C6201FB300
SMM0204 Series, Thin Film, 6.2kOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C