SMM02040C5110FB300
Mfr.Part #
SMM02040C5110FB300
Description
RES 511 OHM 1% 1/4W MELF 0204
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
250mW
Package / Case :
MELF, 0204
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
8 Weeks
Resistance :
511Ohms
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Diameter :
1.4mm
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Supplier Device Package :
Mini MELF
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.4mm
Length :
3.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
200V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Contact Plating :
Tin
SMM0204
Military Standard :
Not
ROHS3 Compliant
Vishay SMM02040C5110FB300
SMM0204 Series, Thin Film, 511Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C