SMM02040C3653FB300
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMM02040C3653FB300
Manufacturer
Vishay
Package / Case
MELF, 0204
Datasheet
Download
Description
RES 365K OHM 1% 1/4W MELF 0204
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Series :
SMM0204
Length :
3.6mm
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
34 Weeks
Package / Case :
MELF, 0204
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Thin Film
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Tin
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.4mm
Size / Dimension :
0.055Diax0.142L 1.40mmx3.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Terminations :
2
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Supplier Device Package :
Mini MELF
Resistance :
365kOhms
Diameter :
1.4mm
Published :
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Vishay SMM02040C3653FB300
SMM0204 Series, Thin Film, 365kOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C