SMK316B7472MF-T
Mfr.Part #
SMK316B7472MF-T
Description
CAP CER 4700PF 630V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Composition :
Ceramic
Tolerance :
±20%
Capacitance :
4700pF
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
630V
Pbfree Code :
yes
Depth :
1.6mm
Number of Pins :
2
Thickness :
1.2446mm
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
X7R
Temperature Coefficient :
X7R
17 Weeks
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.049 1.25mm
Height :
1.15mm
Halogen Free :
Halogen Free
Weight :
16.187578mg
Datasheets
SMK316B7472MF-T
TAIYO YUDEN SMK316B7472MF-T
M 4700pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)