SMK316AB7473MLHT
Mfr.Part #
SMK316AB7473MLHT
Description
CAP CER 0.047UF 630V X7R 1206
Packaging :
Cut Tape
Failure Rate :
Lead Spacing :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Brand :
Product Type :
Capacitance :
0.047 µF
Length :
3.2 mm
Product :
General Type MLCCs
Product Status :
Active
Voltage - Rated :
630V
Type :
Multilayer Ceramic Capacitor
Features :
Lead Style :
Package :
Tape and Reel (TR)
Subcategory :
Capacitors
Thickness (Max) :
0.071" (1.80mm)
Qualification :
AEC-Q200
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height :
1.6 mm
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS :
Details
Base Product Number :
SMK316A
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Termination :
Standard
Height - Seated (Max) :
Temperature Coefficient :
X7R
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Dielectric :
X7R
Termination Style :
SMD/SMT
Applications :
Automotive, SMPS Filtering
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance :
±20%
Width :
1.6 mm
Class :
Class 2
Datasheets
SMK316AB7473MLHT
TAIYO YUDEN SMK316AB7473MLHT
M 0.047 μF 630V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)