SMK316AB7473KLHT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMK316AB7473KLHT
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 630V X7R 1206
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height - Seated (Max) :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Packaging :
MouseReel
Qualification :
AEC-Q200
Class :
Class 2
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Applications :
Automotive, SMPS Filtering
Thickness (Max) :
0.071" (1.80mm)
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Brand :
Failure Rate :
Subcategory :
Capacitors
Type :
Multilayer Ceramic Capacitor
Product Type :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Termination Style :
SMD/SMT
Package :
Digi-Reel?
Width :
1.6 mm
Lead Spacing :
Voltage - Rated :
630V
Dielectric :
X7R
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Base Product Number :
SMK316A
Length :
3.2 mm
Tolerance :
±10%
Lead Style :
Height :
1.6 mm
Series :
M
Features :
Capacitance :
0.047 µF
Termination :
Standard
Ratings :
AEC-Q200
Product :
General Type MLCCs
Datasheets
SMK316AB7473KLHT
TAIYO YUDEN SMK316AB7473KLHT
M 0.047 μF 630V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)