SMK316B7103KFHT
Mfr.Part #
SMK316B7103KFHT
Description
CAP CER 10000PF 630V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness :
1.2446mm
Series :
M
Feature :
High Voltage
Halogen Free :
Halogen Free
Ratings :
AEC-Q200
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
10000pF
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage - Rated DC :
630V
Applications :
Automotive
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.049 1.25mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
Datasheets
SMK316B7103KFHT
TAIYO YUDEN SMK316B7103KFHT
M 10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)