SMK316B7152MF-T
Mfr.Part #
SMK316B7152MF-T
Description
CAP CER 1500PF 630V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Series :
M
Height :
1.15mm
Pbfree Code :
yes
Weight :
16.187578mg
Case Code (Imperial) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
630V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Thickness (Max) :
0.049 1.25mm
Number of Pins :
2
Multilayer :
yes
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Feature :
High Voltage
Halogen Free :
Halogen Free
Thickness :
1.2446mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
1500pF
Depth :
1.6mm
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Composition :
Ceramic
Datasheets
SMK316B7152MF-T
TAIYO YUDEN SMK316B7152MF-T
M 1500pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)