SMK316B7103KF-T
Mfr.Part #
SMK316B7103KF-T
Description
CAP CER 10000PF 630V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Voltage :
630V
Case Code (Metric) :
Number of Pins :
2
Temperature Characteristics Code :
X7R
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
Height :
1.15mm
Voltage - Rated DC :
630V
Case Code (Imperial) :
Halogen Free :
Halogen Free
Capacitance :
10000pF
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Feature :
High Voltage
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.049 1.25mm
Depth :
1.6mm
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
17 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
1.2446mm
Datasheets
SMK316B7103KF-T
Introducing Ceramic Capacitors TAIYO YUDEN SMK316B7103KF-T from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:630V, Number of Pins:2, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:1206 (3216 Metric), SMK316B7103KF-T pinout, SMK316B7103KF-T datasheet PDF, SMK316B7103KF-T amp .Beyond Ceramic Capacitors TAIYO YUDEN SMK316B7103KF-T ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
TAIYO YUDEN SMK316B7103KF-T
M 10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)