SMK316B7223ML-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMK316B7223ML-T
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.022UF 630V X7R 1206
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Halogen Free :
Halogen Free
Case Code (Imperial) :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Multilayer :
yes
Height :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
1.8034mm
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
17 Weeks
Feature :
High Voltage
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated DC :
630V
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Series :
M
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
0.022µF
Depth :
1.6mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Pbfree Code :
yes
Datasheets
SMK316B7223ML-T
TAIYO YUDEN SMK316B7223ML-T
M 0.022μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)