SMK316B7222MF-T
Mfr.Part #
SMK316B7222MF-T
Description
CAP CER 2200PF 630V X7R 1206
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
17 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Height :
1.15mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Case Code (Metric) :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Series :
M
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness :
1.2446mm
Weight :
16.187578mg
Voltage - Rated DC :
630V
Number of Pins :
2
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Capacitance :
2200pF
Composition :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Halogen Free :
Halogen Free
Thickness (Max) :
0.049 1.25mm
Multilayer :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
High Voltage
Depth :
1.6mm
Datasheets
SMK316B7222MF-T
TAIYO YUDEN SMK316B7222MF-T
M 2200pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)