SMK316B7153ML-T
Mfr.Part #
SMK316B7153ML-T
Description
CAP CER 0.015UF 630V X7R 1206
Capacitance :
0.015µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
1.8034mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Height :
1.6mm
Feature :
High Voltage
Case Code (Metric) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
X7R
Depth :
1.6mm
Termination :
SMD/SMT
X7R
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
630V
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Ceramic
Multilayer :
yes
Halogen Free :
Halogen Free
Datasheets
SMK316B7153ML-T
TAIYO YUDEN SMK316B7153ML-T
M 0.015μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)