SK22D01MG4.5NS
Mfr.Part #
SK22D01MG4.5NS
Manufacturer
C&K
Description
SWITCH SLIDE
Manufacturer :
C&K
Product Category :
Actuator Length :
4.50mm
Circuit :
DPDT
Switch Function :
On-On
Series :
SK, COMAX
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Operating Force :
250gf
Factory Lead Time :
7 Weeks
Actuator Material :
Polyoxymethylene (Acetal) (POM)
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Switch Travel :
2.00mm
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Actuator Type :
Standard
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
300mA DC
Packaging :
Bulk
Termination Style :
PC Pin
Electrical Life :
10,000 Cycles
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
30V