RVC0603JT12M0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RVC0603JT12M0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, HV, 0603, 12 MOHM, 5%, 0.1W
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Ratings :
Features :
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance :
±5%
Product Status :
Active
Series :
RVC
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Type :
Thick Film Resistors
Package :
Digi-Reel?
Subcategory :
Resistors
Resistance :
12 mOhms
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Mounting Style :
PCB Mount
Technology :
Thick Film
Composition :
Thick Film
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Datasheets
RVC0603JT12M0
Stackpole Electronics, Inc. RVC0603JT12M0
RVC Series, Thick Film, 12 MOhms, 0.1W, 1/10W, ±5%, -55°C ~ 155°C