RT0805BRB0751K1L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RT0805BRB0751K1L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 51.1K OHM 0.1% 1/8W 0805
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Height :
600μm
Resistance :
51.1kOhm
Depth :
1.25mm
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Power Dissipation :
125mW
Military Standard :
Not
Series :
RT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
High Precision
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
125mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
Feature :
Moisture Resistant
Composition :
Thin Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
150V
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RT0805BRB0751K1L
YAGEO RT0805BRB0751K1L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 51.1kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C