RT0402CRE0721R5L
Mfr.Part #
RT0402CRE0721R5L
Description
RES SMD 21.5OHM 0.25% 1/16W 0402
Resistance :
21.5Ohm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±0.25%
Thin Film
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Case Code (Metric) :
Series :
RT
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Voltage - Rated :
50V
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Additional Feature :
High Precision
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Lead Free :
Lead Free
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
63mW
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
63mW