RR71A101MDN1KX
Mfr.Part #
RR71A101MDN1KX
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 10V T/H
Published :
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current :
5.6A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
11.5mm
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Tan Delta :
0.07
Leakage Current :
0.05mA
Capacitance :
100μF
Tolerance :
20%
Voltage - Rated :
10V
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (SOLID POLYMER)
Height Seated (Max) :
13.0048mm
Terminal Pitch :
3.5mm
Lead Pitch :
3.5052mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7mOhm
Polarity :
Polar
Max Operating Temperature :
105°C
Datasheets
RR71A101MDN1KX
Nichicon RR71A101MDN1KX
100μF 20% Radial 13.0048mm 7mOhm