RR71C101MDN1PX
Mfr.Part #
RR71C101MDN1PX
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 16V T/H
Terminal Pitch :
5mm
Max Operating Temperature :
105°C
Capacitance :
100μF
Pbfree Code :
yes
Length :
11.5mm
Ripple Current :
5.6A
Height Seated (Max) :
13.0048mm
Polarity :
Polar
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (SOLID POLYMER)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Leakage Current :
0.08mA
Mount :
Through Hole
Tan Delta :
0.06
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
16V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7mOhm
Lead Pitch :
3.5052mm
Tolerance :
20%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Datasheets
RR71C101MDN1PX
Nichicon RR71C101MDN1PX
100μF 20% Radial 13.0048mm 7mOhm