RR71C101MDN1KX
Mfr.Part #
RR71C101MDN1KX
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 16V T/H
Radial
Terminal Shape :
Wire
Min Operating Temperature :
-55°C
HTS Code :
Ripple Current :
5.6A
Tan Delta :
0.06
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Capacitance :
100μF
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Rated :
16V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
20%
Lead Pitch :
3.5052mm
Polarity :
Polar
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7mOhm
Terminal Pitch :
3.5mm
Max Operating Temperature :
105°C
Leakage Current :
0.08mA
Height Seated (Max) :
13.0048mm
2
Length :
11.5mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (SOLID POLYMER)
Datasheets
RR71C101MDN1KX
Nichicon RR71C101MDN1KX
100μF 20% Radial 13.0048mm 7mOhm