RR0306P-103-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RR0306P-103-D
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 10K OHM 0.5% 1/20W 0201
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
50mW
Additional Feature :
PRECISION
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Height :
260μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.5%
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
10kOhm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
RR
Max Power Dissipation :
50mW
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
15V
Voltage - Rated DC :
15V
Termination :
SMD/SMT
Construction :
RECTANGULAR
Composition :
Thin Film
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RR0306P-103-D
Susumu RR0306P-103-D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RR Series, Thin Film, 10kOhm, 0.05W 1/20W, ±0.5%, -55°C~125°C