RQ73C2B57K6BTD
Mfr.Part #
RQ73C2B57K6BTD
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES 57.6 KOHMS 0.1% 0.4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Failure Rate :
Length :
3.1 mm
Packaging :
Cut Tape
Base Product Number :
RQ73C2B
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Features :
Thin Film
Voltage Rating :
200 V
Technology :
RQ73
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Power (Watts) :
0.4W, 2/5W
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Height - Seated (Max) :
0.030 (0.75mm)
Product Status :
Active
TE Connectivity
Width :
1.6 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product :
Precision Automotive Thin Film SMD
Qualification :
10 PPM / C
Supplier Device Package :
Height :
0.6 mm
Type :
AEC-Q200 Qualified
Product Type :
Thin Film Resistors
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power Rating :
400 mW
Resistance :
57.6 kOhms
Mounting Style :
PCB Mount
Tolerance :
0.1 %
Size / Dimension :
0.122 L x 0.063 W (3.10mm x 1.60mm)
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Subcategory :
Resistors
Datasheets
RQ73C2B57K6BTD
TE Connectivity AMP Connectors RQ73C2B57K6BTD
RQ73 Series, Thin Film, 57.6 kOhms, 0.4W, 2/5W, 0.1 %, -55°C ~ 155°C