RPS0J331MCN1GS
Mfr.Part #
RPS0J331MCN1GS
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 6.3V SMD
Ripple Current :
3.6A
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.6A @ 100kHz
Length :
11mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
6.3V
Height Seated (Max) :
0.303 7.70mm
Capacitance :
330µF
Diameter :
10mm
Ripple Current @ Low Frequency :
360mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
1.1mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
416μA
Height :
7.7mm
Dissipation Factor :
0.12 %
Width :
10.3mm
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Voltage :
6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
22mOhm
Datasheets
RPS0J331MCN1GS
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon RPS0J331MCN1GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can - SMD, Type:Polymer, Mounting Type:Surface Mount, Voltage:6.3V, RPS0J331MCN1GS pinout, RPS0J331MCN1GS datasheet PDF, RPS0J331MCN1GS amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon RPS0J331MCN1GS ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon RPS0J331MCN1GS
330μF ±20% Radial, Can - SMD 0.303 7.70mm Tape & Reel (TR) 22mOhm FPCAP, RPS Surface Mount Polymer General Purpose