RPS0G221MCN1GS
Mfr.Part #
RPS0G221MCN1GS
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 4V SMD
Voltage - Rated DC :
4V
Leakage Current :
176μA
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Height :
6.7mm
Diameter :
8mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Tolerance :
±20%
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
2.7A @ 100kHz
Voltage :
4V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30mOhm
Width :
8.3mm
Ripple Current @ Low Frequency :
270mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
1.1mm
Dissipation Factor :
0.12 %
Height Seated (Max) :
0.264 6.70mm
Length :
9mm
Ripple Current :
2.7A