RPS0E152MCN1GS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RPS0E152MCN1GS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 1500UF 2.5V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Factory Lead Time :
18 Weeks
Number of Terminations :
2
Size Code :
Capacitance :
1500μF
Published :
JESD-609 Code :
e3
Life (Hours) :
2000 hours
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Type :
Polymer
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Mount :
Surface Mount, Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
Flat
Dissipation Factor :
0.12 %
Height :
12.4mm
Lead Pitch :
1.1mm
Polarity :
POLARIZED
Length :
11mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
HTS Code :
Resistance :
10MOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
5.5A @ 100kHz
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Width :
10.3mm
Ripple Current :
5.5A
Series :
FPCAP, RPS
Height Seated (Max) :
0.488 12.40mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10MOhm
Leakage Current :
938μA
Voltage - Rated DC :
2.5V
Voltage :
2.5V
Diameter :
10mm
Termination :
SMD/SMT
Ripple Current @ Low Frequency :
550mA @ 120Hz
Datasheets
RPS0E152MCN1GS
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon RPS0E152MCN1GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Type:Polymer, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:Radial, Can - SMD, Operating Temperature:-55°C~105°C, Voltage:2.5V, RPS0E152MCN1GS pinout, RPS0E152MCN1GS datasheet PDF, RPS0E152MCN1GS amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon RPS0E152MCN1GS ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon RPS0E152MCN1GS
1500μF ±20% Radial, Can - SMD 0.488 12.40mm Tape & Reel (TR) 10mOhm FPCAP, RPS Surface Mount Polymer General Purpose