RPC2512FT93R1
Mfr.Part #
RPC2512FT93R1
Description
RES 93.1 OHM 1% 1.5W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
1.5W
Series :
RPC
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Number of Terminations :
2
Working Voltage :
500V
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
1.5W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
93.1Ohm
Ratings :
AEC-Q200
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Composition :
Thick Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Datasheets
RPC2512FT93R1
Stackpole Electronics, Inc. RPC2512FT93R1
FIXED RESISTOR RPC Series, Thick Film, 93.1Ohm, 1.5W, ±1%, -55°C~155°C