RPC0805JT6K80-HP
Mfr.Part #
RPC0805JT6K80-HP
Description
RES, PULSE, 0805, 6.8 KOHM, 5%,
Power (Watts) :
0.4W
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Features :
2
Product Type :
Thick Film Resistors
Composition :
Thick Film
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Technology :
Thick Film
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package :
Digi-Reel?
Tolerance :
±5%
Application :
High Power
Supplier Device Package :
Height :
0.5 mm
Resistance :
6.8 kOhms
AEC-Q200
Width :
1.2 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Failure Rate :
Termination Style :
SMD/SMT
Length :
2 mm
Power Rating :
400 mW
Product Status :
Active
Subcategory :
Resistors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Voltage Rating :
150 V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Mounting Style :
PCB Mount
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Datasheets
RPC0805JT6K80-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC0805JT6K80-HP
RPC Series, Thick Film, 6.8 kOhms, 0.4W, ±5%, -55°C ~ 155°C