RPC0805FT750R-HP
Mfr.Part #
RPC0805FT750R-HP
Description
RES, PULSE, 0805, 750 OHM, 1%, 0
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Resistance :
750 Ohms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage Rating :
150 V
Height :
0.5 mm
Power (Watts) :
0.4W
Power Rating :
400 mW
Length :
2 mm
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Width :
1.2 mm
Datasheets
RPC0805FT750R-HP
Stackpole Electronics, Inc. RPC0805FT750R-HP
RPC Series, Thick Film, 750 Ohms, 0.4W, ±1%, -55°C ~ 155°C