RP73PF1E6K19BTD
Mfr.Part #
RP73PF1E6K19BTD
Description
RES 6.19K OHM 0.1% 1/10W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Current Sensing :
No
TE Connectivity
Package / Case :
Technology :
Thin Film
Case Style :
Epoxy
Tolerance (+ or -) :
0.1%
Package Type :
SMD
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Case Size :
Power Rating :
100 mW (1/10 W)
Product Type :
Thin Film Resistors
Series :
RP73P
Mounting Style :
PCB Mount
Termination Style :
Pad
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Military Standard :
Not Required
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Product Status :
Active
Product Length (mm) :
1(mm)
Product Height (mm) :
2
Width :
0.5 mm
Anti-Surge :
No
Failure Rate :
Not Required
Height :
0.3 mm
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Product Depth (mm) :
0.5(mm)
Voltage Rating :
50 V
Length :
1 mm
Number of Terminals :
2
Base Product Number :
RP73PF1E
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Features :
Subcategory :
Resistors
Power Rating(s) :
0.1 (1/10)(W)
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Height - Seated (Max) :
0.014 (0.35mm)
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Anti-Sulfurated :
Packaging :
Tape and Reel
RoHS :
Details
Composition :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Tolerance :
0.1 %
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Resistance :
6190(ohm)
Datasheets
RP73PF1E6K19BTD
TE Connectivity AMP Connectors RP73PF1E6K19BTD
RP73P Series, Thin Film, 6190(ohm), 0.1W, 1/10W, 0.1 %, -55°C ~ 155°C