RP73PF1E11RBTD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RP73PF1E11RBTD
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
RES 11 OHM 0.1% 1/10W 0402
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Schedule B :
Width :
0.5 mm
Product Height (mm) :
0.3(mm)
Packaging :
Tape and Reel
Resistance Tolerance :
± 0.1%
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 days ago)
Base Product Number :
RP73PF1E
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Power Rating(s) :
0.1 (1/10)(W)
Type :
Thin Film
Temperature Range @ Derated Power :
70 TO 155
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Product :
Precision Resistors Thin Film SMD
Construction :
RECTANGULAR
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Series :
Temperature Coefficient :
±25(ppm/°C)
Max Operating Temperature :
155 °C
Product Length :
1.02mm
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Voltage Rating :
50 V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Anti-Surge :
No
Composition :
Thin Film
Voltage Rating (DC) :
50 V
Number of Terminals :
2
Product Type :
Thin Film Resistors
Power Rating :
100 mW
Package :
Bulk
Tolerance :
0.1 %
Case Size :
Current Sensing :
No
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Product Depth (mm) :
0.5(mm)
Case Style :
Epoxy
Subcategory :
Resistors
Supplier Device Package :
Resistance :
11(ohm)
Military Standard :
Not Required
Package / Case :
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
RoHS :
Compliant
Package Type :
SMD
Tolerance (+ or -) :
0.1%
Height :
350 µm
Product Length (mm) :
1(mm)
Failure Rate :
Not Required
Technology :
Product Status :
Active
Resistor Type :
High Power
Qualification :
Number of Terminations :
2
Height - Seated (Max) :
0.014 (0.35mm)
Length :
1 mm
Min Operating Temperature :
-55 °C
Termination Style :
Pad
Mounting Style :
PCB Mount
Anti-Sulfurated :
Product Width :
0.5mm
Features :
Datasheets
RP73PF1E11RBTD
TE Connectivity AMP Connectors RP73PF1E11RBTD
High Power * Series, Thin Film, 11(ohm), 0.1W, 1/10W, 0.1 %, -55°C ~ 155°C