RP73D2B26R1BTG
Mfr.Part #
RP73D2B26R1BTG
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES SMD 26.1 OHM 0.1% 1/4W 1206
Thin Film
Mount :
Surface Mount
ELV :
Compliant
Termination :
Solder
Series :
RP73, Holsworthy
Tolerance :
±0.1%
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR
Packaging :
Strip
Voltage - Rated :
200V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Case Code (Metric) :
Weight :
16.187578mg
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
200V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Resistance :
26.1Ohm
Height :
550μm
Published :
Construction :
RECTANGULAR
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Resistors :
1
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
13 Weeks
Size / Dimension :
0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
Power Rating :
250mW
Additional Feature :
PRECISION
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RP73D2B26R1BTG
TE Connectivity AMP Connectors RP73D2B26R1BTG
FIXED RESISTOR RP73, Holsworthy Series, Thin Film, 26.1Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C