RN732ATTD1523D100
Mfr.Part #
RN732ATTD1523D100
Description
RES 152K OHM 0.5% 1/10W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Working Voltage :
150V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
152kOhm
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tolerance :
±0.5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W