RN732ATTD1001B10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN732ATTD1001B10
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1K OHM 0.1% 1/10W 0805
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
0805
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Case Code (Metric) :
2012
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
100mW
Voltage - Rated :
100V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Weight :
5.499807mg
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
Ultra Precision
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Series :
RN73
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.1%
Composition :
Thin Film
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Feature :
Moisture Resistant
Height :
500μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Surface Mount :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Pbfree Code :
yes
Resistance :
1kOhm
Datasheets
RN732ATTD1001B10
KOA Speer Electronics, Inc. RN732ATTD1001B10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 1kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C