RN731JTTD97R6F100
Mfr.Part #
RN731JTTD97R6F100
Description
RES 97.6 OHM 1% 1/16W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Thin Film
RECTANGULAR PACKAGE
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Weight :
2.012816mg
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
97.6Ohm
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
Ultra Precision
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Height :
450μm
Moisture Resistant
Datasheets
RN731JTTD97R6F100
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD97R6F100
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 97.6Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C