RN731JTTD9761C10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN731JTTD9761C10
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 9.76K OHM 0.25% 1/16W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Moisture Resistant
Resistance :
9.76kOhm
Series :
RN73
Composition :
Thin Film
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.25%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Working Voltage :
75V
Datasheets
RN731JTTD9761C10
KOA Speer Electronics, Inc. RN731JTTD9761C10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RN73 Series, Thin Film, 9.76kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~155°C